Začínáš s otužováním nebo si chceš připomenout základní otázky a odpovědi ohledně otužování? Pak zde najdeš odpovědi na všechny základní otázky, které ti mohou pomoci v začátcích.
Než přejdeš k dalším odpovědím, musíš si hlavně ujasnit sám sobě ve své hlavě, zda-li se chceš skutečně otužovat, vědět proč a také co to obnáší.
V dnešní době je otužování tak trochu fenomén, což je sice dobře, ale na druhou stranu to láká spoustu lidí si jen zkusit něco chvilkově dokázat,
blejsknout se suprovní fotografií na facebooku a po pár dnech nadšení bublina v hlavě splaskne. Proč? Protože není stále tolik času, není s kým chodit
apod. Proto je dobré si na tyto otázky odpovědět sám sobě. Pár náhodných otužování ti zdravotní, psychické či sportovní benefity nepřinese. Je třeba si ujasnit,
že otužování pokud má být přínosem, musí být k němu také s láskou přistupováno. A to hlavně v začátcích vyžaduje trpělivost, přenést se přes nějaký ten
nekomfort a chtít mít otužování součastí svého života. Tak jako se jdeš každé ráno umýt nebo pravidelně sportuješ, tak musíš pochopit, že otužování ti
také zabere nějaký ten čas a to hned několikrát týdně a tak to musíš se vším zkloubit. A je jedno, jestli si budeš jen pravidelně ráno dopřávat studené
sprchy nebo 2-4x týdně budeš chodit k vodě ven na pár minut. Je třeba si uvědomit a pochopit, že by to měl být takový tvůj rituál. Budeš mít na to
opravdu čas? Nechci tě odrazovat, ale opravdu si toto musíš srovna v hlavě. Ono chodit pravidelně k vodě například 3x týdně pokud ji nemáš za barákem,
již chce pevnou vůli a odhodlání. Je to jako se sportem. Samozřejmě, že otužování tak jako sport nemusí sednout každému, ale je dobré si hned na začátku
tyto věci ujasnit. Pokud jsi již odhodlán/a, tak si přečti v klidu odpovědi na všechny níže pokládané otázky. Věřím, že ti pro začátek pomohou.
Začít můžeš v kterémkoliv ročním období. Samozřejmě, že v létě nebo na podzim to budeš mít příjemnější, ale pokud jsi zdravý, není problém začít ve společnosti zkušenějšího otužilce kdykoliv. Zdravému jedinci krátký pobyt v ledové vodě neublíží. Hlavně nikam nepospíchej, nic ti neuteče. První návštěvy ve vodě zbytečně neprodlužuj. Pro normální začátek je běžné začít třeba jen s 30 sekundami. Postupem času si sám podle svého pocitu budeš poznávat, zda-li můžeš čas strávený ve vodě prodloužit či nikoliv. Ale opravdu nikam nepospíchej, toto nejsou závody a je to tvé zdraví. Chtěj, aby ti bylo otužování příjemnou součástí dne, aby ses na něj těšil, a ne že půjdeš do vody nuceně. Vždy dávej na svůj pocit, a ne na pocity druhých, je to tvé tělo!
Nejsi-li si jistý svým zdravotním stavem, poraď se se svým lékařem a nech se objednat na zátěžový test. Dnes ho dělají prakticky v každém okresním městě a budeš mít klid.
Ne, nemusíš, ale je to dobrý pomocník. Navíc pravidelná ranní studená sprcha se taky řadí mezi dobré způsoby otužování, stejně tak jako třeba sport či pobyt bez oblečení na studeném vzduchu. Nicméně, jakkoli je sprcha prospěšná, není to jako příprava na zimní plavání a otužování nezbytná součást. Raději ji prostě zařaď pravidelně na začátek dne pro nakopnutí a nemusíš nic řešit. Bude to ze začátku opruz, ale zvykneš si :-). Nebo taky ne, ale pokud se chceš někam posunout, musíš holt svou komfortní zónu opustit. Pro tu tady není místo.
Samotné plavání ve studené vodě je úplně jiný druh zážitku a nedá se říct, že tě na to sprcha připraví. Voda tě obklopí a sevře najednou. Ale opakuji, sprchování studenou vodou je dobré pro tvé zdraví.
Spíše ne, ale toto platí hlavně pro začátečníky. Protože se nemůžeš hýbat, spíš, než o otužování, zde půjde o prochladnutí. Při pobytu v ledové vodě je třeba pohyb. Až budeš pokročilejší otužilec, klidně si sem tam pár minut v sudu dej, ale nejspíš tě to už pak ani nenapadne, když zjistíš, co je otevřená voda, a navíc při skupinovém otužování. Ale každému může vyhovovat cokoliv, někdo nemá poblíž ani řeku, ani jezero či tůňku, a tak sud může být jedním z řešení. Ale osobně bych to nedoporučoval.
Pokud nemáš zdravotní problém, je to zbytečné a hlavně přicházíš o kontrolu nad možným podchlazením / hypotermii. Protože tvé končetiny jsou jejím prvotním ukazatelem. Protože pokud to necítíš na rukou, pak to pocítíš v zádech nebo jinde a to může být již pozdě. Hlavně to platí v začátcích otužování, to ještě nemáš a neznáš své zdravé meze pro délku pobytu ve vodě. Už jsi viděl zvířata v rukavicích nebo botech? No neviděl. Zdravému člověku se ruce časem otuží a nebude to tak nepříjemné jako ze začátku. To už taky můžeš chodit rovnou plavat v neoprenu, popřípadě sedět doma a o otužování psát jen na Facebook. Plaveme v zimě jsme otužilci, takže nejsme bábovky a vydržíme to. Hlavně to nepřehánět s časem a hezky na pocit postupně měsíc za měsícem prodlužovat. Otužování není o čase stráveném ve vodě, musíš si to také hlavně užít. A neboj, teplo a cit se po celkovém ohřátí zase vrátí. Hlavně to nepřepálit.
Boty do vody tě sice moc nezahřejí, ale mohou zabránit zranění chodidla ve vodě a na břehu. Takže podle terénu venku i ve vodě, klidně ano. Plavecká čepka ti umožní pro změnu velice komfortní namočení hlavy, což je podmínka u plavání jakýmkoli jiným způsobem než na paní Radovou :-). Obojí, botky i plavecká čepka jsou povolené při závodech v zimním plavání.
Brát si do vody pletenou (či jinou, než plaveckou) čepici nedává vůbec žádný smysl. Lidé tento návyk kopírují hlavně od jiných začátečníků podle fotek na Facebooku. Ale věřte, že kulich či zimní čepice nejsou opravdu zapotřebí. Důvod je jednoduchý, celé tělo je namočené v ledové vodě, která odčerpává až 25x více tepla než vzduch. Tedy v porovnání s tepelnou ztrátou zbytku těla je únik tepla hlavou, která je na vzduchu, naprosto zanedbatelný a nijak vám nepomůže (i když máte třeba ten pocit). Naopak, neplavecká čepice (kulich apod.) vám zabrání v tom, abyste si hlavu aspoň trochu namočili. Je to výborný restart hlavy, ale opatrně, je třeba si na to opravdu zvykat pomalu a hlavu namáčet pod vodu jen na velmi krátkou dobu a ideálně se špunty do uší. Špunty se hodí samozřejmě i pro plavání, studená voda nedělá dobře bubínkům v uších, může hrozit zanesení infekce ze stojatých vod apod. Takže špunty do uší určitě na plavání doporučujeme.
Pokud chceš plavat slušně kraula, tak se bez toho stejně neobejdeš. Nutné to není, dají se plavat i prsa. Když to ale zkusíš a nedělá ti to problém, klidně hlavu namáčej, třeba jako závěr plavání to může být docela příjemné a vede to k ještě lepší odolnosti těla vůči vnějším vlivům. V případě plavání s hlavou ve vodě velmi doporučuji plaveckou čepici, plavání s ní je mnohem příjemnější než bez ní. Tomu věř.
Jak jinak než pohybem. Je dobré jakékoliv cvičení, a ještě lepší je běh. Můžeš-li, běž si po plavání klidně zaběhat. Prakticky z jakékoli zimy tě dostane 20 minut pomalého běhu, a jsi-li zmrzlík, můžeš si ještě pár minut přidat. Určitě tím nic nezkazíš. Nenos si zimu domů, tam už máš přijít úplně v pohodě, jinak děláš něco špatně. Klepat se zimou není, navzdory moudrům, až tak úplně prospěšné. Přizpůsob si pobyt a dobu ve vodě svým možnostem a následnému zahřátí, raději uber na čase ve vodě, než aby ti byla celý večer zima.
No jak? Prostě dýchej :-). Tělo není tak neschopné, aby mu to někdo musel připomínat. Zpočátku se můžeš vědomě snažit dech prohloubit, ale ať to děláš nebo ne, nakonec se nadechneš :-). Jistě, jsou dechová cvičení, která tě před vstupem do vody uklidní a aktivují, viz. například techniky HOFa a jiné, ale úplně nezbytné to není.
Je to individuální a ne nezbytné. Dělej si, co chceš, pokud je ti to příjemné. Nicméně, nic z toho není potřeba. Prostě přijď k vodě, bez zbytečných okolků do ní vlez, zaplav si, užij si to, a to je celé. Samozřejmě, že celkový zážitek vylepší ta správná fotka pro Facebooku :-). To byl žert, ale i o tom to je, u vody musí být zábava, tak proč si neudělat foto a nezdokumentovat ponor.
ROZHODNĚ NE !!! Tenhle sport vždy dělej ve skupině či minimálně ve 2-3 lidech. Ať už jsi zdravý nebo ne, vždy měj někoho, kdo dohlédne na to, že nemáš problém, a pokud problém máš, nenechá tě utopit / může zavolat záchranku / vytáhnout tě z vody. Utopit se můžeš klidně i v mělké vodě, kousek od břehu. Při kolapsu na břehu zase můžeš umrznout apod. Toto rozhodně nepodceňuj, je spousta bláznů, co chodí na přehrady plavat sami, ale chlad je mocný a zdraví máš jenom jedno. Takže opravdu tady na to POZOR !
Hlavně se ti nestane, že půjdeš plavat sám. Nemusíš se předem domlouvat. V předem domluvené dny a časy vždy někdo u vody bude, s kým si můžeš zaplavat, pokecat a strávit tak příjemněji čas. Vždy ve skupince je někdo zkušenější, kdo ti může poradit. U nás na splavu to takto chodí a je to paráda. Nemusíš se předem s nikým domlouvat, a pak třikrát měnit čas podle toho, jak se to komu hodí. Kamarád jednou může, podruhé ne atd. Jít do vody v partě je pro drtivou většinu lidí příjemnější a narazíš tam také většinou na zajímavé lidi. Nauč se poznávat nové přátele.
Samozřejmě, že ano, i takoví lidé se najdou. Buď se přeprogramuj a najdi ve skupinovém otužování potěšení, nebo prostě, když není čas, nebo mimo časy skupiny, choďte klidně dál dva nebo tři, ale NIKDY NE SÁM. Budu rád, když se třeba někdy potkáme u nás na splavu či jinde na srazu na nějaké akci, třeba zahájení sezóny, vánočním či novoročním plavání apod. Prostě skupina je skupina, ať si kdo chce, co chce říká. Již nám pár lidí rukou prošlo a vždy nakonec zjistili, že ve skupině je to daleko lepší. Chce to jen čas najít tu správnou partu a místo.
Na to není úplně jednoznačná odpověď. Obecně se dá říci, že pokud nemáš závodní ambice, tak raději míň než víc. Zkušení otužilci dobu, kterou mají plavat, většinou již znají a dopracovali se k ní postupným tréningem. Kdo plave první sezonu, měl by přidávat jen velmi pozvolna a opatrně. Začněte klidně minutkou a pomalu čas prodlužujte. Dá se říci, že zdravý člověk nebude mít brzy problém plavat 5 minut v jakékoliv studené vodě. A to je pro získání zdravotních benefitů otužování opravdu vrchovatě. Třeba zjistíš, že ti časem nedělá problém i 15 či 20 minut, ale toto zjišťuj raději až potom, co ve zdraví přežiješ první celou zimní sezónu. Opět a dokola, zdraví máš opravdu jen jedno.
Zimní plavání či otužování není jen pro mladé. Pokud ti slouží zdraví, klidně si běž zaplavat i když ti bylo třeba už 80 let. Určitě je vždy dobrý nápad to probrat předem se svým lékařem, to ale platí samozřejmě pro každého. A pokud jsi zdravý a OK, nic ti nebrání začít třeba hned zítra.
Je to hodně individuální, ale tady třeba pár tipů na začátek, co se můžou hodit. Hlavně nezapomeň ručník, koupat se můžeš i nahý :-), ale bez utření se blbě obléká, to mi věř.
1. každopádně remoska s teplým čajem
2. teplý župan po výlezu z vody, neoblékej se hned a užij si chvíli na břehu s přírodou
3. alespoň tenké rukavice, pokud poběžíš nebo pojedeš na kole
4. lžíce na obutí (ta se fakt hodí, jak je venku -10°C a nemůžeš hýbat prsty :-), to se pak obouvá jedna radost)
5. podložka na oblékání, pokud je sucho, je fajn, ale jak prší či fest mrzne, hodí se
6. sáček na mokré plavky, boty a ručník, ať si zbytečně nenamočíš batoh či tašku
7. plavecké brýle, čepici a špunty do uší
8. nazouvací kecky, na pobyt před a po koupání se hodí
9. oblečení zvol takové, kde nemusíš moc šněrovat, se zmrzlými prsty to jde fakt blbě